Keď sa upchá odtok, treba zavolať inštalatérsku službu a objednať krtkovanie

Neodteká voda v umývadle, vo vani v kúpeľni, či v dreze v kuchyni? Odpad je totálne upchatý? Všade je špina a cítiť smrad? No fuj! Najskôr skúšate domáce recepty, potom do únavy ručne „krtkujete“ či voláte inštalatérsku službu Krtkovanie Bratislava Stačí málo a môžete ušetriť čas aj peniaze a vo vašej domácnosti nebudete mať problémy. Toto je päť najčastejších príčin katastrofy.

Vlasy a chlpy

Určite sa češete a holíte v kúpeľni nad umývadlom a vaše vlasy, či chlpy padajú do odtoku, to môže spôsobiť problémy. Spolu sa časom vytvoria chumáče na ktorých sa zachytávajú ďalšie nečistoty, postupne sa zachytávajú na steny odpadovej rúry spôsobia spúšť. Voda ťažko odteká a umývadlo sa zapĺňa, niekedy až preteká na podlahu.

TIP: Stačí kúpiť sitko za pár eur, ktoré nečistoty zachytí a špinu z neho vysypať do smetí. 

Hlina a špina z topánok

Umývanie špinavých topánok a oblečenia vo vani môže tiež spôsobiť ťažkosti. Hrudy hliny a malé kamienky, nielenže totálne upchajú potrubie a prípojky kanalizácie, ale môžu poškodiť aj umývadlo, alebo vaňu.

TIP: Očistite topánky a špinavé oblečenie v lavóri s vodou. Vodu vylejte do záhrady, ak žije v byte vylejete ju do záchodu. Ale pozor! Veľké kusy špiny predtým vyberte a odhoďte do odpadkového koša. Použiť však môžete tiež sítko a umyť veci v umývadle.

Čistenie upchatého odtoku umývadla
Čistenie upchatého odtoku umývadla

Olej a mastnota

Ostal vám po vysmážaní na panvici po vysmážaní obeda olej? Ak ho vylejte do kuchynského drezu, tuk sa usadí po obvode potrubia. Upchá sa už kanalizačná prípojka. Rovnako nevhodné je vylievať do umývadla chemikálie, rozpúšťadlá, farby či motorové oleje, ktoré sú vo vode takmer nerozpustné.

TIP: Prepálený olej z panvice, či hrnca prelejte do nádoby a tú môžete odovzdať na zberných miestach napríklad na čerpacej stanici.

Potraviny

Zbytky potravín ostali na tanieri, či v hrncoch pri umývaní riadu padajú do drezu, zmiešajú sa s vodou, vytvárajú masu a tá časom totálne upchá odpad. Zhluky zvyškov jedla sa tak sa hromadia v odpadovom potrubí a voda neodteká.

TIP: Zbytky jedál patria do kompostu, alebo do smetného koša. Rovnako sa oplatí použiť sítko.

Pracie prášky

Prací prášok môže spôsobiť v kúpeľni pohromu. Najčastejšie sa to stáva, ak ho použijete priveľa, alebo periete na nízkej teplote a nerozpustí sa, či voda je príliš tvrdá. V potrubí sa tiež usádzajú nečistoty, vodný kameň či plesne, ktoré spôsobia upchatie odtoku. Nemusíte to ani vidieť, keďže hadica z práčky vedie priamo do odpadovej rúry.

TIP: Pravidelne čistite filter, náplň na prášok a aj práčku. Nepreháňajte to s pracím práškom a používajte zmäkčovač vody.

Adrias