Závesné váhy nájdu uplatnenie v mnohých prípadoch

Vážiť tovar je možné rôznymi spôsobmi. Jednou z možností, ktorú máte je závesná váha, ktorá na základe hodnoty ťažnej sily ukáže na displeji konkrétnu hmotnosť, samozrejme s presnosťou podľa veľkosti dielika.

Závesné váhy nájdu svoje uplatnenie v mnohých scenároch využitia, pričom pri ich výbere záleží hlavne na tom, čo vlastne budete vážiť.

Táto kategória je totiž dosť rôznorodá a zahŕňa modely pre rybárov za pár eur aj priemyselné riešenia napríklad pre šrotoviská. Ich váživosť – teda maximálna hmotnosť váženia – dosahuje až 50 ton.

Rovnako ako pri akýchkoľvek iných typoch váh, je aj tu dôležité, na čo konkrétne teda budete závesná váha používaná. Pre použitie na obchodné účely je totiž nutné, aby váha spĺňala podmienky zákona o metrológii a aby ju teda bolo možné považovať za obchodnú váhu alebo určené meradlo.

Niektoré váhy sú svojou povahou vhodné iba pre kontrolné meranie a ich využívanie pre obchod nie je legislatívne dovolené.

V základe odvážia desiatky kíl

Malú závesnú váhu možno poznáte z letísk, kde sa takým spôsobom kontrolne vážia batožiny. Najmä preto, aby bolo možné zistiť, či spĺňajú limit pre bezplatnú prepravu.

Najmenšie váhy v ponuke e-shopu digitalne-vahy.sk sú však určené predovšetkým ako kontrolné váhy pre rybárov alebo domácich majstrov. Nemajú totiž potrebnú certifikáciu pre obchodné účely, ale o to viacej príjemne prekvapí ich cena.

Základný model ponúka delený dielik, čo znamená, že do 20 kg hmotnosti váži s presnosťou 10 g a medzi 20 a 40 kg potom s presnosťou 20 g.

A väčšiu váživosť rybári zväčša nepotrebujú. O niečo pokročilejší model sa ukázal byť vhodným darčekom práve pre nadšencov do rybárenia, lebo obsahuje aj integrovanú kalkulačku a meter. Umožňuje vážiť do maximálnej hmotnosti 50 kg s dielikom v hodnote 20 g.

Väčšie závesné váhy pre priemyselné účely

V ponuke e-shopu však nájdete aj väčšie závesné váhy, ktoré už sú určené najmä pre priemyselné využitie. Úprimne povedané, nedokážeme si predstaviť domáceho majstra, ktorý by pre svoje súkromné potreby musel mať v garáži závesnú váhu schopnú odvážiť desiatky ton. Česť výnimkám.

Najjednoduchší model OCS-F môžete využiť len pre kontrolné váženie a nachádza sa na rozhraní neprofesionálneho a profesionálneho využitia.

Podľa verzie ponúka váživosť 100, 300 alebo 500 kg. Váhu s podsvieteným displejom a plastovým telom poháňajú klasické tužkové batérie a dielik sa podľa konkrétneho modelu a váživosti pohybuje od 20 do 200 gramov.

Žeriavové váhy pre priemyselné účely

Ďalšiu dôležitú kategóriu určenú pre profesionálne využitie predstavuje kategória závesné žeriavové váhy. Pre podnikateľské subjekty bude dôležité najmä to, či je váha úradne overená (overiteľná) alebo nie.

Pre účely predaja si môžete vybrať model s váživosťami na úrovni 1,5 t, 3 t, 6 t a 9 t, pri ktorých sa veľkosť dielika pohybuje medzi 0,5 a 5 kg. V cene získate obchodné overenie priamo od výrobcu s platnosťou 2 roky a možnosťou jeho predĺženia.

Táto váha disponuje aj špeciálnymi funkciami, ktoré sa vám možno tiež hodia. Dokáže napríklad sčítať viac hodnôt váženia, prepínať medzi netto a brutto hmotnosťou či zobrazovať maximálnu naváženú hmotnosť.

Ak si želáte, ostane hmotnosť predmetu na displeji zobrazená aj vtedy, keď tento predmet zvesíte. Plusom sú isto aj funkcie kontrolného a percentuálneho váženia či možnosť ovládania diaľkovým ovládačom.

Celkovo dokážu naše váhy spoľahlivo odvážiť hmotnosť predmetov až do 50 ton. Pri typoch určených pre váženie najväčších hmotností sa jedná skôr už len o kontrolné váženie.

Napríklad na spomínanom šrotovisku. Pričom niektoré veľké modely váh sú určené aj pre vonkajšie použitie so stupňom ochrany krytom IP67, ktorý zaručuje ochranu zariadenia aj pri jeho ponorení do vody.

Adrias