Akné

Čo je to akné a ako sa prejavuje? Túto nepríjemnou vyrážku si možno ešte pamätáte zo svojej puberty a možno sa s ňou trápite ešte dnes. Máme pre vás dve správy – obe dobré! Tou prvou je, že nie ste sami. Medzi 11. a 30. rokom života sa s akné stretne až 80 percent ľudí. Tou druhou je potom fakt, že sa s akné dá niečo robiť, ak sa teda sami sebe chcete venovať.

Akné je kožné ochorenie, ktoré spočíva v zápale mazových žliaz a vlasových folikulov. Tie sa upchajú rôznymi nečistotami či odumretými bunkami a ochorenie tak získava podobu vyrážok na tvári.

Či už bielej alebo červenej farby s čiernou bodkou uprostred. Akné sa prejavuje na miestach, kde sa nachádza najviac mazových žliaz – teda predovšetkým na tvári, ale aj na ramenách, hrudníku, chrbte ale aj na iných miestach.

Prečo akné vzniká

Príčin vzniku akné je viac, no k tým hlavným patria predovšetkým prílišná produkcia mazu, kožné baktérie, zápal a už spomínané upchatie vlasových folikúl.

Lenže aby k týmto stavom vôbec došlo, musia byť splnené aj niektoré iné podmienky. Pozrime sa teda na to, čo trápi mladých ľudí, ktorí s akné bojujú.

Zásadným faktorom (ne)tvorby akné a ďalších ochorení pokožky je to, čo jete, teda strava. Bohužiaľ v tomto smere na seba hlavne mladí ľudia príliš nedbajú. A tak navštevujú fastfoodové reťazce, jedia veľa sladkého a zapíjajú to alkoholom.

Tento životný štýl skutočne neprospieva ani vašej koži, práve naopak. Mali by ste ho radšej nahradiť pestrou stravou bohatou na vlákninu, vitamíny a minerály – teda hlavne ovocím a zeleninou.

Zároveň by ste mali pravidelne a veľa piť čistú vodu a nealkoholické nápoje, čo je zaručená cesta k detoxikácii. A ak sa vám akné na tvári objavuje po konkrétnych jedlách, navštívte radšej lekára, ktorý vám môže urobiť testy na prípadnú potravinovú intoleranciu.

Ďalšou vecou, ktorá trápi najmä mladých, sú hormóny, respektíve hormonálne zmeny. Tie sa prejavujú u dospievajúcich bez rozdielu pohlavia, v staršom veku potom skôr u žien, ktoré pravidelne ovplyvňuje menštruácia a väčšinu z nich prirodzene aj tehotenstvo.

Práve nepravidelná produkcia hormónov môže za zvýšenú tvorbu mazových žliaz a mazu.

Ďalším faktorom je stres, ktorý narúša fungovanie organizmu a celú situáciu ešte zhoršuje. Najmä ak sa pri výskytu vyrážok začnete stresovať ešte viac, dostávate sa do začarovaného kruhu.

No a nakoniec vznik akné podporujú ešte niektoré liečivá, predovšetkým tie, ktoré obsahujú kortikosteroidy, testosterón alebo lítium.

Ako s akné bojovať

Boj s akné vám možno pripadá ako boj s veternými mlynmi, no je dôležité povedať, že to tak byť vôbec nemusí. Účinná je predovšetkým prírodná kozmetika, teda taká, ktorá neobsahuje fosfáty ani pridané parabény a je preukázateľne dermatologicky testovaná.

Preferujte prípravky, ktoré obsahujú vitamíny C a E, ktoré sú hotový zázrak na akné. Tie síce môžete podporiť aj pestrou stravou, tiež obsahujúcou tieto vitamíny, ale práve vonkajšia aplikácia vitamínov je dôležitá.

Vďaka vitamínu C budete mať pleť rozjasnenú a bude mať zdravší vzhľad, a okrem toho budú nevzhľadné fľaky na vašej tvári svetlejšie. Vďaka vitamínu E potom bude prebiehať rýchlejšia regenerácia tkaniva kože a hojenie rán.

Zvoliť môžete napríklad kozmetiku radu Herbalife SKIN, ktorá obsahuje výťažky z 15 byliniek, aloe vera, prírodné oleje – makadamový, mätový a rozmarínový – a tiež rôzne výťažky z ovocia a zeleniny (vrátane čučoriedok, citrusov a uhoriek). Pre čistenie pleti môžete využiť napríklad aj kozmetiku s obsahom minerálneho bahna.

Vďaka aplikácii prípravkov s aloe vera môžete predísť infekciám, budete mať vláčnu a hydratovanú pokožku a zbavíte sa aj hnisavému zápalu, ktorý akné sprevádza.

Viac informácii o zdravom životnom štýle, články, odporúčania, skvelé doplnky výživy, odborné poradenstvo a pomoc pri zlepšovaní vášho životného štýlu nájdete na herbastore.sk.

Adrias